cyborg queer – english

nereden geliyor bu cyborg queer?

Merhaba Canım,


Merak edenler için, biraz kendi ilhamımızdan bahsetmek istedik.
Cyborg Manifesto, cyborg kültüründe gerçekleşen üç kırılmadan bahseder. Bu üç kırılmayı şöyle açıklayabiliriz;
İnsanlar ve hayvanlar arasındaki sınır, organik ve makine arasındaki sınır ve fiziksel olanla olmayan arasındaki sınır kırılıyor.
cyborg queer ekibi olarak, sınırların kırılmasından konuşmak oldukça hoşumuza gitti. Diğer pek çok cyborg queer ile birlikte, sınırları tanımamanın ve hatta bozmanın verdiği zevki, kendimizi ve bizi sınırlandıran her şeyi yeniden kurgulamanın ve inşa etmenin sorumluluğunu paylaştığımızı hissettik.
Cyborg yaratıkların halka açık veya özel karşıtlığına göre şekil almaması, cyborg queerler olarak bizlerin pozisyonunu da iyi ifade ediyor. Açıl ya da açılma, açık ya da kapalı, kamusal ya da özel, atanan sınırlara boyun eğmiyoruz.
Böylece aldığımız ilham ile birlikte, bağımsız ve şugarmekanlar ekibinde örgütlü lgbti+ aktivistleri olarak CYBORG QUEER adını verdiğimiz bir proje sürecine başladık. “Dijitalleşen dünyada biz lubunyalar neredeyiz, ne söylüyoruz, nasıl var oluyoruz? Güvenli alanları sürdürmenin ve var etmenin alternatif yolları neler olabilir?” sorularına kafa yoruyor, bir araya gelişimizin aktığı yönde üretiyoruz.
Emeğimiz, enerjimiz, motivasyonlarımız yettiğince devam etmek istiyoruz.

öz savunmaya dair sohbet

Bu videoda, Cyborg Queer ekibinden Alberto, mezbiyenimsi Pınar ve ibne Mustafa öz savunmaya dair bir sohbet gerçekleştirdik.⠀

“Yani, apartman boşluğunda, tuvalette giyindiğim çok oldu. O büyük bir tecrübe, ilginç bir an, ilginç bir his… Hoş bir hissi de var ama hoş olmayan hisleri de var. Mesela, o makyajla dışarı çıkıp taksi beklemek kısmı falan pek hoş olmuyor. İyi hissetmediğim bir an da var ama çok iyi hissettiğim bir an da var; çünkü bir şekilde ben oradaki algıyı yok ediyorum. Ve o çok hoşuma gidiyor, o bana en büyük haz veren şey.”⠀

“Evet, bazen o sabah evden çıkarken, hiç umursamayıp, söylenenleri duymayıp ya da onlarla kavga ederek bir şekilde öylece çıktığım sabahlar oluyor… “Yine de bunu giyeceğim!” deyip…”

güvenli alanlara dair sohbet

Büyük bir heyecanla, sizlerle ilk bölümü paylaşmak istiyoruz. Bu seriye başlarken en temelden yaklaşmak, “Güvenli alan nedir?” “Nasıl bir ihtiyaçtan ortaya çıkmıştır?”, “Nasıl çeşitleri vardır?” gibi sorulara değinmek ve bizim güvenli alan anlayışımızla ortaya çıkan şugarmekanlar’ın sürecinden bahsetmek istedik.

tuvalet

https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/37OP57qs8RzYpfvoWbpoDv

Sıra geldi mekanlar ve herkes için ürettiğimiz podcast serimizin ikincisine: “tuvalet.”
Neredeyse gittiğimiz her mekanda karşılaştığımız ayrı bir bölüm kendisi! Bu da gösteriyor ki bu bizler için gündelik bir ihtiyaç, erişmemiz ise hak!
Tuvaletleri nasıl daha kapsayıcı, nasıl daha erişilebilir kılarız? Tuvaletler ne zaman ve nasıl herkes için?
Sizler de aklınıza gelen yöntemleri, çözüm önerilerini bizimle dm veya yorumlardan paylaşın. Heyecanla bekliyoruz.
**Bu podcaste dair sürprizlere hazırlıklı olun!

%d blogcu bunu beğendi: